Miks ma soovitan kaalulangetajale Coca-Cola Zerot?

4 minuti lugemine

Päris palju aastaid tagasi olin ma rasvunud, suitsetasin ja jõin alkoholi – nende kindlate vähitekitajate pärast pole ma kunagi saanud negatiivseid kommentaare. “Oi, oi, see tekitab ju vähki!” Küll aga jääb paljudele inimestele ette, et ma joon Coca-Cola Zerot.

Ning mis veel hullem, ma soovitan seda ka oma kaalulangetajatele!? Olgu kohe ära öeldud, et otseloomulikult soovitan ma janu korral juua puhast vett. Ning joon seda ka ise iga päev mitu liitrit.

Aga kui kaalulangetaja tahab saada lahti päriselt suurest terviseriskist – liigsest keharasvast – ja tema jaoks on 800 kalorit andva Coca-Cola pealt 0 kalorit andva vee peale minek liiga järsk, siis soovitan minna esmalt 6 kalorit andva Coca-Cola Zero peale.

Ehk et ma kindlasti ei soovita inimesel hakata jooma Coca-Cola Zerot, kui ta on seni kenasti vett joonud.

Hüsteeria algas 2023. aasta suvel

Nii Eesti kui rahvusvaheline meedia oli täis pealkirju, milles “Coca-Cola Zero” ja “vähk”. Rohkem polegi ju vaja. Kes ikka pikemalt loeb. Ju siis nii on, eksole?!

Ka mitmed minu kliendid saatsid linke väljaannetest nagu The Guardiani ja Reuters, teemaks Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahvusvahelise vähiuuringute keskuse (IARC) otsus lisada Coca-Cola Zeros olev aspartaam võimalike vähitekitajate nimekirja.

Samal ajal ütles Francesco Branca, WHO toitumise ja toiduohutuse osakonna juht “Aeg-ajalt limonaadi joovad inimesed ei peaks vähi suhtes muret tundma”

40 mg aspartaami kg kohta päevas on ohutu

Samas pressiteates tõi WHO välja ka ohutu päevase koguse – 40 milligrammi aspartaami kilogrammi kehakaalu kohta. Kui sa nüüd nii kaugele viitsisid lugeda, mis sinu päevane ohutu kogus tuleb?

Enamik minu juurde jõudvatest inimestest on tugevas rasvumises, kaaludes üle 100 kg. Hea lihtne number, millega arvutada! Nii palju kaaludes on ohutu kogus seega 4000 milligrammi.

Ühes 330-milliliitrises Coca-Cola Zero purgis on umbes 100 milligrammi aspartaami, seega võib 100 kg kaaluv inimene ära juua 40 purki. Ja see on veel ohutu!

Minu ohutu kogus on 35 purki päevas, aga läheb hästi, kui suudan selle koguse ära juua kuu jooksul.

Nii palju siis tegelikult võrdlemisi ohutust karastusjoogist. Aga kui sulle juba vähitekitajad nii väga huvi pakuvad, ole hea loe edasi ja ehk leiad midagi tõsisemat, mida oma elust või menüüst välja jätta! 🙂

Vähiuuringute keskus jagab vähitekitajad gruppidesse

Grupp 1 ehk kindlad vähitekitajad (129 ainet)
– Suitsetamine
– Alkohol
– Päikesekiirgus
– Töödeldud liha

Nii et jood päikese käes külma Proseccot ja näksid peale maitsvaid salaamilõike, aga muretsed Coca-Cola Zero pärast?

Grupp 2a ehk tõenäolised vähitekitajad (96 ainet)
– Kõrgel temperatuuril praadimine
– Punane liha
– Öötöö
– Juuksurina töötamine

Ja õhtul praed säriseval pannil mõnusa lihaveise steigi, aga endiselt veel muretsed Coca-Cola Zero pärast?

Grupp 2b ehk võimalikud vähitekitajad (321 ainet, sh aspartaam)
– Marineeritud köögiviljad
– Bensiiniaurud
– Aloe vera
Aspartaam (Coca-Cola Zero)

Ning sööd steigi kõrvale Aasiapäraseid marineeritud minikurke, aga mõtled samal ajal minu Coca-Cola Zero joomisele ja mõtled “Hea loll, see sureb kindlalt vähki!”

Tegelikult on aga nii, et mina isiklikult olen valmis tõsiselt võtma nende inimeste näpuga viibutamisi, kes ei tarbi mitte ühtegi ainet kõrgematest kategooriatest ehk grupist 1 ja grupist 2a.

Nendes on hetkel kokku 225 vähitekitajat, millega saad tutvuda siin>>>

Liigne kehakaal tekitab hoopis vähki

Tegelikult on sotsiaalmeedias liikumas kõikvõimalikke külajutte, kuidas vähki tekitavad tomat, brokoli ja ei tea mis veel. Aga kui sa nii väga soovid tõesti tõde teada, siis järgnevalt on päris tõde vähiallikatest.

Ameerika Vähiliidu sõnul on 42% vähidiagnoosidest ennetatav. Ülekaalukalt esimesel kohal halvas mõttes on suitsetamine ja siis rasvumine.

Aga miks me rasvumise puhul poeme kehapositiivsuse taha sõnumiga “Sa ei tule ütlema, milline ma välja näen! Õige! Sest asi polegi välimuses. Asi on väga karmides diagnoosides, kehvas elukvaliteedis!

Jah, ülekaalulised ja rasvunud inimesed on head lauljad ja luuletajad, arstid ja õpetajad, poemüüjad ja bussijuhid, emad ja isad, vanaemad ja vanaisad.

Jah, mitte kedagi ei tohi nende välimuse üle kritiseerida, teha solvavaid märkusi.

AGA liigse kehakaaluga inimesed on ka väga suures terviseriskis.

Liigne kehakaal tekitab lisaks teisigi haiguseid

WHO hinnangul on suurim tapja maailmas südame-isheemiatõbi.

See haigus on toodud ka allolevas tabelis, olles nii liigse kehakaalu kui kehalise inaktiivsuse tagajärg.

Eestis on lausa 3557 surma seostatavad ülekaalu või rasvumisega.

Liigset kehakaalu tekitab pidev kalorite ületarbimine

Kui keskmiselt on täiskasvanu energiavajadus päevas 2000 kalorit, siis tarbides püsivalt rohkem, talletub üleliigne energia keharasvana.

Lihtsustatult võib öelda, et tegemist on justkui akupangaga. Õnneks või kahjuks seda aga meil heaoluühiskonnas vaja kasutada pole.

Liigsest kehakaalust saab lahti vähem kaloreid tarbides

Kes on harjunud jooma magustatud karastusjooke, aga ei soovi järsult vee peale üle minna, sellel soovitan ma tõesti vahetada Coca-Cola 140 korda vähem kaloreid andva Coca-Cola Zero vastu. 140 korda!

840 kalorit Coca-Cola (42% täiskasvanud inimese päevasest vajadusest)
6 kalorit Coca-Cola Zero (0,3% täiskasvanud inimese päevasest vajadusest)
0 kalorit kraanivesi (0% täiskasvanud inimese päevasest vajadusest)

Keskmiselt vajab täiskasvanud inimene päevas 2000 kalorit. Kes aga soovib kaalu langetada, peab tarbima sellest vähem. Soovitus on tarbida maksimaalselt 25% vähem, seega 1500 kalorit.

Nüüd moodustab 2-liitrine Coca-Cola juba 56% kaalulangetaja päevasest normist.

Hakka lugema toidupakendeid

Tavaliselt öeldakse aga selle peale “Kuid ma ei söö või joo X asja ju nii palju!” Väga hea, aga tee siis enda arvutused nende toitude ja jookidega, mida sa tarbid!

On ju selge, et kui ma hakkan kõiki toidupoes müüdavat siin võrdlema, väsiks üks meist ära enne, kui lõpule jõuaks – kas mina võrdluste kirjutamisest või sina nende lugemisest.

Seega soovitus sulle, kui soovid kaalu langetada ja hiljem säilitada – hakka lugema pakendeid ja aru saama, kui palju üks või teine sisse joodud või söödud toode sulle energiat annab.

Praktikas ei näe ma teist võimalust, et saaksid tunda end kehas pikalt ja järjepidevalt nii kergelt, tugevalt kui enesekindlalt.

Kasutatud allikad:
Aspartame hazard and risk assessment results released
Agents classified by the IARC Monographs
Is everything we eat associated with cancer? A systematic cookbook review
Kehalise inaktiivsuse ja liigse kehakaalu kulu Eestis
Fresh look at cancer shows smoking, obesity top causes


Talis Tobreluts